KOWARY to miasteczko położone w południowo-wschodniej części Kotliny Jeleniogórskiej wzdłuż rzeki Jedlicy. Charakteryzuje się ono urozmaiconą rzeźbą terenu i zróżnicowanymi warunkami klimatycznymi. Miasteczko liczy około 13 000 mieszkańców. Prawa miejskie nadał w 1513 r. Władysław Jagiellończyk.

 

Rejon jeleniogórski graniczy od zachodu z Niemcami, zaś od południa z Czechami. Obszar Kowar, stanowi więc, swoistą atrakcję turystyczną i posiada niezwykłe walory widokowe. W granicach administracyjnych miasta znajduje się urokliwie położone przejście graniczne z Czechami - „Okraj”. Liczne stoki dostarczają amatorom sportów zimowych okazji do wspaniałych przeżyć i relaksu. Można na nich uprawiać narciarstwo zjazdowe i biegowe. Latem te same stoki znakomicie wykorzystywane są do uprawiania sportów lotniarskich. Poza tym wyznaczone są szlaki turystyki konnej i rowerowej, która cieszy się niesłychaną popularnością.


Po mieście można również po prostu spacerować, wędrować, przemierzając liczne szlaki turystyczne wiodące z Kowar w Karkonosze i Rudawy Janowickie. Atrakcją jest też coraz bardziej znana podziemna trasa turystyczna w dawnych sztolniach pouranowych. Ze względu na znowu działające inhalatorium miasto staje się kolejnym sudeckim uzdrowiskiem.

W mieście znajduje się wiele zabytków, z których aż 510 jest objętych ochroną konserwatorską. Warto zwiedzić i zobaczyć między innymi:

- Kościół parafialny pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny

- Ratusz klasycystyczny

- Późnobarokowa Kaplica św. Anny

- Zespół pałacowy w Radocinach

Zapraszamy do zwiedzania naszego miasta !

wstecz